Bodrum

Tertemiz plajlarıyla, gece hayatıyla son yıllarda büyük bir turizm patlaması yaşayan Mugla ilimizin şirin bir ilçesidir Bodrum, kışın 25 bine kadar düşen nüfusu, yaz aylarında bir milyona kadar yaklaşıyor. Türkiye gibi stresli bir ülkede dogu - batı ve kuze y- güney eksenlerinde her 500 kilometrede bir Bodrum bulunması aslında ülke insanını kendisine getirecektir. Çeşmenin öne sürülmesiyle o eski popüleritesiyle gelen aşırı ve kuru kalabalıktan bu sene kurtulmaya çalışan ve genelde Eylül ayında gerçek Bodrum ve tatil sevenleri ağırlayan cennet beldemiz.

Nasıl takılıyorsan kendine göre bir mekan burası, ve nasıl istersen öyle eğlenebilceğin, gerektiğinde en sessizinden ve doğal ortamından kafa dinleyebileceğin bir yer, son yıllarda yaz turizminin hareketli tatil beldesi Bodrum, milat'tan önce 370 yıllarında en parlak dönemlerini yaşamıştır, o zamanki adıyla "Halikarnassos"  bugün ki adıyla Bodrum, esas Karya ev Leleg'ler zamanında yerleşim alanı olmaya başlamış, Karya bölgesinin başkenti o zamanlar ""Mylaas"tı şimdiki adıyla Milas, Bodrum'u m.ö. 353 yıllarında buraya taşımıştır. Daha sonra da Bodrum m.ö. 193 yıllarında Romalı'ların eline geçmiştir.

Bodrum, coğrafi olarak Mugla iline 115 kilometre uzaklıktadır, ilçenin kıyı şeridi uzunluğu 190 kilometre'ye yaklaşmaktadır. Bodrum'un yıllık turizm gelirleri aslında küçümsenmeyecek kadar önemlidir, senelik gayri safi milli hasılası hesaplandığında bütün kusurları gözardı edilebilecek bir turizm beldesidir. Gün içinde yapılabilecek aktivite seçeneklerinin çokluğu bakımından bir numara olan tatil beldemizdir. Ama yinede bazı insanların tatil psikolojisi, Bodrum'un havasını bozuyor malesef, çünkü 365 günün yorgunluğu, öfkesi, stresi burada atılmak isteniyor ve ardından eleştiri diz boyu... senin bir suçun yok güzel Bodrumum.

Herkesin hayatında, herkesin gençliğinin kıyısında köşesinde bir yer elde etmiş Muğla'nın şirin tatil beldesi Bodrum, tüm dünyada bilinen Turizm merkezlerinden biridir, şu an sanki herkesin orada olduğu bir yer. Bodrum'un plaka numaras'ı 48'dir, bembeyaz bir huzur tarlasıdır Bodrum. Evleri neden beyazdır diye düşünürdüm hep, tabi olaya birazcık mantık çerçevesinden bakarsak malum, Bodrum sıcak bir memleket, yaz günü sen evi renkli bir boyayla boyarsan güneşi iyice emecek, hele bir de siyaha boyanmış bir evi düşünün, evin içinde ikamet etmek mümkün olmayacaktır belkide işte nacizane görüşüm budur ki, estetik sebebinin yanında bunun muhendislik açıklamasıda böyle olsa gerek.