Marmaris

Muhteşem koylarıyla Bodrum'a göre hem yemyeşil ormanlara hem de tertemiz bir denize sahip, Avrupa'lı turistlerin en çok tanıdığı tatil beldelerinden biridir, yazın diskotekleri dolduran turistleriyle 72 milletten konuk ağırlayan, ama esas güzelliğini baharda, kışta gösteren 29 bin nüfuslu harika bir şehirdir... doğu Akdenizin en büyük Marinasına, yörenin en büyük kapalı spor kompleksine sahiptir, sahillerinin tamamı mavi bayraklıdır, alkolün su gibi tüketildiği, yat turizminin önemli durak alanlarından biridir Marmaris, modern yat limanlarıyla Türkiye'de Akdeniz bölgesi sınırları içinde ilk büyük liman kentidir... ama esas Marmaris sütlimanı denize vuran yakamoz eşliğinde içilen bir bardak limonata, ve afiyetle yenilen bir balıktır.

Son derece lezetli beyaz beyniriyle meşhurdur Marmaris... şehir merkezine yakın bir yerde sabah kahvaltısında yanında büyük bardak çay ile afiyetle yediğim beyaz beynirin tadını hiç bir yerde bulamadığım bu güzel ilçemizin insanları çok sıcak kanlıdır, hem yardım sever, hemde gözü tok... kimsenin birbirine kötü gözle bakmadığı eski mütevazi ama güzel günlerin hatırına kurulan sofradır, mutlu bir muhabbettir Marmaris. Amos (Turunç), Bybassos,  Kastabos, Phoenix, Marmar'in en çok tanınan antik kentleri arasında yer alır. Osmalıların yanısıra Mısır, Asur, İon, Pers, Makedon, Suriye, Roma, Bizans ve Selçuklu medeniyetlerinin izlerini görmek mümkündür. Kıyıların açığında birçok ada vardır. Reşadiye Yarımadası, körfezin önünden kıyıya doğru Adaköy, Keçi Adası, Bedir Adası, ve Güvercin Adası Marmaris'in en yakınlarında bulunan beldeciklerdir.

Ancak son senelerde her tatil beldemiz gibi burası da yavaş yavaş kirlenmeye başladı sanki. Rıhtımdan kalkan teknelerle komşu ilçelerdeki görülmeye değer yörelere geziler düzenlenir, özellike İçmeler yönüne doğru yapılan tekne turları oldukça keyif vericidir. Fakat malesef aldığı aşırı göç, şehri gittikçe kozmopolitleştirmiş ve bayağı bir karmaşa yaşanmaya başlamış. Ayrıca Marmaris birçok kez sel baskınlarına uğradı. Marmaris'in yüzölçümü yaklaşık 870 kilometre'dir, Muğla iline bağlı bir ilçcemizdir. Olaganüstü güzellikteki koyları olan, masmavi deniziyle, yemyeşil çam ormanlarıyla, tarih ve doğa kokan bu güzel mekan Rodos adasına 40 dakika uzaklıktadır. Turkiye'nin en güzel yerlerinden biridir Marmaris.