ŞİRİNCE KÖYÜ Tur Detay (Gez-004)

  • Gez-004
  • ŞİRİNCE KÖYÜ
  • Şirince Köyü
  • Kuşadası
  • Yaklaşık 7 Saat
Merdiven veya tırmanma alanları mevcuttur Aileler için uygundur Alışveriş mümkündür

ŞİRİNCE KÖYÜ Fiyat

Kişi Nereden Tipi Fiyat
2 Kişilik O İzmir Kişi Başı 999-TL

ŞİRİNCE KÖYÜ

Tur rehberiniz sabah otelinizde sizlerle buluşacaktır.. Rehberiniz tarafından üzerinde siba Turizm logosu bulunan bir levha ile karşılanacaksınız.. Daha sonra Kuşadasını arkamızda bırakarak tekrar dönmek üzere turumuza başlıyoruz.

Şirince, İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı ve Selçuk'a 8 km. mesafede tarihi mimarisi korunmayı başarılmış turistik bir köydür. Özgün adı olan Kırkınca'nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet'in ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik'in talimatıyla Şirince şeklinde resmileştirilmiştir.

19. yüzyılda, özellikle ihracata yönelik incir üretimiyle ünlü, 1800 haneli bir Rum kasabasıydı. 1923'te Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sonucu Rumların ayrılmasıyla (çoğu Katerini'nin Nea Efesos köyüne yerleşmiştir), Kavala'nın Müştiyan (Moustheni) ve Somokol (Domatia) köylerinden gelen mübadillerle iskân edilmiştir. Köyün evvelce bağcılık, şarap üretimi ve zeytinciliğiğe dayalı olan ekonomisi, bir tütün bölgesinden gelen yeni sakinlerinin elinde bir süre sekteye uğramış, ancak son yıllarda artan turistik önemine paralel olarak, bu sektörler yeniden gelişmeye başlamıştır. Bağcılık ve zeytinciliğin yanısıra, şeftali, incir, elma, ceviz yetiştirilir. 1950'li yıllarda 2000-3000 civarında iken sonradan 700'e kadar düşen köy nüfusu, 1990'lı yıllardan itibaren turizmin gelişmesiyle birlikte tekrar yükseliş eğilimi içine girmiştir. Köyde halen bazı Rum evleri pansiyon olarak hizmet vermektedir.

Şirince'de imal edilen ve pazarlanan değişik şarap türleri Türkiye çapında ün kazanmıştır. Köy içinde harap durumda olan iki Rum kilisesi bulunmaktadır.Ayrıca Tarihi Mimari Yapısı Korunmaktadır..

Turumuzun sonunda tekrar Kuşadası’na dönmek için yola çıkıyoruz.

SEYEHAT DETAYLARI!
Yerler   :Şirince Köyü
Süre     :Yaklaşık 7 Saat
Çıkış     :Kusadasi
Dönüş  :Kusadasi 

YANINIZA ALMAYI UNUTMAYIN!
Kamera – Fotoğraf Makinesi
Şapka
Rahat yürüyüş ayakkabısı  
İçecek

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER 
Sertifikalı Profesyonel tur Rehberi
Klimalı Tur Aracı
Gerekli Tüm Ören yeri Giriş Ücretleri.
Öğle Yemeği
Yerel Vergiler

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER 
Bahşişler ve Yemek Esnasında İçecekler